Fotowoltaika a przechowywanie energii

Fotowoltaika a przechowywanie energii

Budowa i remont

Dużo osób funkcjonujących w dzisiejszym społeczeństwie coraz większą uwagę zwraca na panele fotowoltaiczne, które należą do jednego z najlepszych sposobów na pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł. Na przestrzeni wielu lat, wraz z rozwojem i doskonaleniem tej technologii, pojawiło się wręcz wiele legend, które przywarły do  instalacji fotowoltaicznych niczym uciążliwy rzep. W niniejszym wpisie przedstawimy dwie z nich, a następnie szybko je naprostujemy.

Kłopoty z przechowywaniem i tworzeniem energii 

Dużo osób, zastanawiających się nad montażem paneli fotowoltaicznych, obawia się braku dostaw prądu podczas bardziej pochmurnych dni. Nie ma jednak o co się martwić. Wbrew powszechnemu stereotypowi panele słoneczne rzadko kiedy w ogóle nie wytwarzają energii. Oczywiście nasilenie promieni słonecznych przekłada się na powstający prąd, jednak jego ilość jest często wystarczalna, nawet przy niekorzystnej nieraz pogodzie. 

Nie tracimy nadmiaru wyprodukowanej energii

Uściślenie tego zagadnienia wiąże się w dużej mierze z poprzednim. Panele fotowoltaiczne wytwarzają znacznie więcej energii podczas bezchmurnego dnia, co jest niepodważalnym faktem. Często zdarza się, że tej całej energii nie da się zużytkować jednej doby, co nie oznacza, że w takim przypadku się ją traci.

Jest możliwość jej przechowywania chociażby w akumulatorach albo też oddania do elektrowni, z której w razie niepogody, można na powrót ją odzyskać. Panele fotowoltaiczne w połączeniu z odpowiednim akumulatorem są w stanie zagwarantować wielu obiektom niezależność od elektrowni, co ostatecznie przekłada się na mniejsze rachunki. W takim przypadku ten, kto zdecydował się na instalacje fotowoltaiczne, nie musi obawiać się wzrostu cen.