Światowa Organizacja Zdrowia, podobnie jak Europejskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób, zalecają dbanie o podstawowe czynności higieniczne w celu walki z bakteriami i wirusami – w tym z koronawirusem. Koronawirus może utrzymywać się na powierzchni nawet przez kilkanaście godzin. Chociaż najlepszą metodą jego likwidacji jest ozonowanie, nie wszyscy mogą sobie pozwolić na taki wydatek. Jaka inna dezynfekcja powinna być więc zastosowana, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia?
Higiena osobista w czasie pandemii koronawirusa
Na początku warto powtórzyć najważniejszy, indywidualny sposób dezynfekcji. Aby uniknąć zakażenia koronawirusem, należy myć ręce ciepłą wodą z mydłem (przez co najmniej 30 sekund), unikać dotykania twarzy (szczególnie okolic nosa, ust i oczu – to tymi drogami wirusy przedostają się do układu oddechowego), stosować płyny antybakteryjne i nosić maseczki ochronne lub części odzieży zasłaniające nos i usta. Zalecenie zasłaniania ust i nosa dotyczy miejsc publicznych, w których gromadzą się ludzie – np. w sklepach, urzędach lub biurach. Właściciele i pracownicy takich przestrzeni są zobowiązani do tego, aby nie tylko przypominać, ale też wspierać i zapewnić dostęp do środków dezynfekujących. Bieżące odkażanie to dla jednostek ważne działanie zabezpieczające, dzięki któremu można zapobiec infekcji – i to nie tylko koronawirusa.
Sposoby dezynfekcji – jak pokonać koronawirusa?
W czasie pandemii wskazana jest też ciagła dezynfekcja pomieszczeń, która objąć powinna na przykład: szkoły, przedszkola, żłobki, zakłady pracy, restauracje, instytucje, kina, teatry, hotele, gabinety stomatologiczne, gabinety lekarskie, zakłady fryzjerskie i kosmetyczne. Stosując profesjonalne zabiegi – np. ozonowanie czy zamgławianie, koronawirus usuwany jest ze wszystkich powierzchni płaskich, w tym np. klamek, blatów, regałów. Do najpopularniejszych metod należą:
- Zamgławianie ULV – generator wytwarza mgłę wodną, która dzięki rozpyleniu, dociera do miejsc trudno dostępnych. Pożądany efekt uzyskiwany jest po ok. 8 godzinach aktywności urządzenia.
- Metoda opryskowa – w tej metodzie należy rozpylić dezynfekujący roztwór bezpośrednio na konkretną powierzchnię. Korzystanie z pomieszczenia jest możliwe po ok. 12 godzinach.
- Ozonowanie – urządzenia zwane ozonatorami wytwarzają ozon (trójatomową odmianę tlenu), który odkaża powierzchnie z najlepszą skutecznością. Powrót do zdezynfekowanego pomieszczenia jest bezpieczny już po ok. 0,5-1 h.
Ozonowanie pomieszczeń jako najskuteczniejsza dezynfekcja
Ozonowanie to najlepszy i najskuteczniejszy proces, który cieszy się uznaniem również dzięki jego sprawnemu przeprowadzeniu. Już po ok. 30 minutach ozon i staje się bezpieczny dla osób znajdujących się w oczyszczonym pomieszczeniu. Należy jednak pamiętać, że ozonowane pomieszczenie trzeba przewietrzyć przez min. 1 godzinę przed rozpoczęciem użytkowania. Potem wystarczy uruchomić ozonator, by po krótkim czasie (w porównaniu do innych, wspomnianych metod) znaleźć się w zdezynfekowanym miejscu, bez ryzyka zakażenia. Koronawirus jest obecnie najbardziej zagrażającym zdrowiu wirusem, dlatego klienci, pacjenci i goście różnych miejsc, zwracają uwagę na sposoby dezynfekcji przestrzeni publicznych. Chętniej korzystają z usług w punkcie, który wyposażony jest w ozonator niż w tym, w którym takich możliwości nie ma.
Źródło: https://oddychajzdrowo.com/