Zastosowanie zasilaczy impulsowych

Zastosowanie zasilaczy impulsowych

Przemysł

Jest wiele urządzeń elektronicznych, w których konieczne jest zastosowanie zasilacza. Obecnie do wyboru są tradycyjne zasilacze transformatorowe oraz zasilacze impulsowe.

Gdzie stosowane są zasilacze impulsowe?

Klasyczne zasilacze transformatorowe mają dość duże gabaryty. Jest jednak mnóstwo sprzętów, które są tak małe, że nie da się w nich użyć klasycznych zasilaczy. W takiej sytuacji wybierane są zasilacze impulsowe. Maja one niewielką masę, ale mogą przenosić całkiem sporą moc. Do tego wyróżniają się małymi rozmiarami. Zasilacze impulsowe stosowane są między innymi w komputerach i ładowarkach telefonów komórkowych. Są stosowane także w zyskującym coraz większą popularność oświetleniu opartym na technologii LED.

Stosując zasilacze impulsowe można bardzo mocno podnieść sprawność energetyczną wielu urządzeń. Wyróżniają się one bowiem bardzo dużą sprawnością, w wielu wypadkach przekracza on 90 procent. Jest to cecha, która sprawia, że zasilacze impulsowe szczególnie chętnie stosowane są w urządzeniach, które zasilane są z akumulatora lub baterii. Kolejny plus zasilaczy impulsowych to szeroki zakres napięcia wejściowego. W porównaniu z tradycyjnymi zasilaczami transformatorowymi kosztują niewiele, gdyż ich wyprodukowanie nie wiąże się z dużymi kosztami.

Zasilacze impulsowe mają wiele zalet. Stosowane są więc w coraz większej liczbie urządzeń. Szeroki zakres napięcia zasilania sprawia, że mogą być używane na całym świecie. Do tego są niezawodne. Spotkać je można urządzeniach medycznych, urządzeniach pomiarowych, zasilaczach telefonów komórkowych.