Trądzik można wyleczyć

Trądzik można wyleczyć

Uroda

Zdecydowana większość osób w wieku młodzieńczym ma większe lub mniejsze kłopoty z trądzikiem. Trądzik młodzieńczy to zupełnie normalna rzecz, co oczywiście nie oznacza, że jest on pożądany. Można i trzeba z nim walczyć.

Typowe źródła problemu

Przyczyny trądziku są dobrze znane. Najważniejszą z nich jest burza hormonalna u osób w tym wieku. Zmienia ona sposób działania skóry, co przekłada się na zaburzenie mechanizmów produkowania specjalnej warstwy ochronnej skóry. Ta składająca się głównie z tłuszczów warstwa ochronna jest niezbędna dla zdrowia skóry.

Produkują ją komórki łojowe, które zaczynają pracować na wyższych obrotach i często się zatykają. Zatkanie kanalików, którymi sebum wydostaje się na skórę, powoduje powstanie pryszczy, a w przypadku mniej skoncentrowanych problemów dochodzi też do rozwoju stanów zapalnych na większej części skóry twarzy, ramion i pleców. Nie jest prawdą, że trądzik to problem braku higieny, chociaż nawet najdrobniejsze niedostatki na tym polu zaogniają problem.

Walka z trądzikiem

Trądzik tak naprawdę nie jest poważnym problemem. Odblokowanie ujścia gruczołów łojowych eliminuje problem i skóra się goi. Niestety, często może dochodzić do powikłań i rozwoju stanu zapalnego. Wtedy należy wykorzystać lek na trądzik, który będzie skutecznie zwalczał bakterie i wirusy pojawiające się w miejscach zmienionych przez nieprawidłowe działanie gruczołów łojowych.

Trzeba pamiętać, że wszystkie takie środki mają charakter produktów działających typowo miejscowo, więc nawet ich regularne wykorzystywanie nie da nam całkowitej pewności, że uciążliwy trądzik zniknie zupełnie. Ale na pewno nieprzyjemności będą ograniczone.