Kiedy najlepiej zacząć naukę języka obcego?

Kiedy najlepiej zacząć naukę języka obcego?

Dziecko

Wiele osób sądzi, że kurs angielskiego najlepiej rozpocząć w okresie nastoletnim. Tymczasem badania dowodzą, że angielski dla dzieci, jest świetnym rozwiązaniem już w wieku kilku lat.

Korzyści z nauki języka

Szkoła językowa dla dzieci to miejsce, do którego rodzice powinni zaprowadzić swoje pociechy jak najszybciej. Badania wykazały, że osoby dwujęzyczne są lepsze niż jednojęzyczne w radzeniu sobie z zadaniami wymagającymi wielozadaniowości i dużej koncentracji uwagi. Skany mózgu pokazują, że mają więcej szarej materii w tych obszarach mózgu, które są odpowiedzialne za funkcje wykonawcze.

Faktem jest, że chęć ciągłego wyboru właściwego języka we właściwym czasie zapewnia dwujęzyczną „gimnastykę umysłową”, która daje im dodatkową praktykę koncentracji. Korzyści te są widoczne na wczesnych etapach rozwoju dzieciństwa. Ostatnie badania pokazują, że nawet u dzieci w wieku poniżej jednego roku, które spotykają się z kilkoma językami, w mózgu obserwuje się różne wzorce poznawcze w porównaniu do jednojęzycznych.

Niektórzy badacze twierdzą, że najlepszym sposobem na posiadanie potencjalnie mądrzejszych dzieci jest nauczenie ich kilku języków, od najmłodszych lat. Tym samym nauka angielskiego dla dzieci może być wręcz inwestycja w ich rozwój.

Lepsza znajomość pierwszego języka

Lekcje angielskiego dla dzieci, mają też pozytywny wpływ na zdolności do posługiwania się językiem ojczystym. Wiele lat temu ludzie wierzyli, że nauka drugiego języka wprowadza dziecko w błąd. Badania pokazują obecnie, że dzieci uczące się języka obcego lepiej pracują w swoim języku niż ich dwujęzyczni rówieśnicy. Inne badanie wykazało, że dzieci uczące się drugiego języka zaczynają czytać wcześniej, a ta zaleta jest tym większa, im wcześniej zaczęły komunikować się w drugim języku. Ponadto dzieci dwujęzyczne lepiej rozpoznają zdania niepoprawne gramatycznie niż dzieci jednojęzyczne.