Jak wybrać spodnie motocyklowe?

Jak wybrać spodnie motocyklowe?

Motoryzacja

Spodnie motocyklowe to jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdego motocyklisty (podobnie jak pozostałe części ubrania, takie jak buty, kurtka czy rękawice). A wybór tej części garderoby wcale nie jest prosty – chociażby dlatego, iż taka odzież ma zupełnie inne przeznaczenie, niż ta noszona na co dzień. Zatem czym kierować się podczas wyboru odzieży motocyklowej?

Materiał – tekstyl czy skóra?

Pierwszym pytaniem dotyczącym tego, jak wybrać spodnie motocyklowe jest to dotyczące materiału wykonania. Do wyboru są jego dwa rodzaje – tekstyl lub skóra. W tym przypadku każda z opcji ma swoje zalety. Tekstyl posiada szersze zastosowanie – jazda w nim jest przyjemna bez względu na temperaturę (warunek jest jeden – odzież powinna mieć otwierane wloty powietrza). Dodatkowo doskonale chroni przed deszczem. Natomiast skóra jest najbardziej odpowiednia przy temperaturze około 26 stopni Celsjusza. Ale materiał ten posiada wiele innych zalet. Przede wszystkim odzież skórzana jest lepiej dopasowana, a do tego bardziej wytrzymała (na przykład w kontakcie z asfaltem). Zatem który materiał wybrać? W tym przypadku duże znaczenie mają indywidualne upodobania. 

Ochraniacze na kolana – to też ważne

Materiał to nie jedyny wyznacznik odzieży przeznaczonej na motocykl. Inną ważna kwestią jest sposób wykonania. Ochraniacze na kolana po założeniu spodni powinny znajdować się poniżej kolan. Dlaczego? Otóż dopiero po zajęciu pozycji na motocyklu (czyli zgięciu kolana i podniesieniu nogi) trafią one na właściwe miejsce. Dodatkowo muszą być dopasowane – czyli część chroniąca nie może ruszać się na boki. Tylko tak wykonane spodnie motocyklowe będą bezpieczne.

Spodnie przeznaczone do jazdy na motorze powinny być obowiązkowym wyposażeniem każdego motocyklisty – bez względu na jego doświadczenie. A właściwy wybór tej odzieży gwarantuje nie tylko bezpieczeństwo, ale także wysoki komfort jazdy.