Doświadczenie użytkownika: co to oznacza?

Doświadczenie użytkownika: co to oznacza?

Technologie

Witrynę internetową mają dzisiaj instytucje rządowe, organizacje, przedsiębiorstwa i małe jednoosobowe firmy. Od wrażenia, które na użytkowniku robi witryna internetowa zależy, czy zdecyduje się on na nią wrócić. Niestety, wiele stron jest nieprzyjaznych dla użytkownika, a to oznacza, że nie wracają na stronę. Dla firm oznacza to realne straty: nie zdobywają nowych klientów. Doświadczenia użytkownika strony www można zmienić przebudowując stronę.

Niezależna kontrola specjalistów

Na weryfikację strony www decyduje się coraz więcej firm. Można to zrobić wybierając świadczoną przez agencja UX usługę o nazwie audyt UX. Audyt UX pozwoli znaleźć błędy, które sprawiają, że strona internetowa zawiera elementy, które zniechęcają użytkownika do ponownych odwiedzin. Audyt UX nie jest jedyną specjalnością, którą zajmuje się agencja UX. Oprócz badania UX specjaliści zatrudnieni w agencji mogą wykonać projekt UX. Dobrze wykonany projekt user experience sprawi, że strona będzie prosta w obsłudze. UX wykonany przez specjalistę dysponującego dużą wiedzą o potrzebach użytkowników sprawi, że daną stronę lub aplikację polubi mnóstwo użytkowników.

Metody badawcze

Badania UX przeprowadzane są różnymi metodami. Bardzo często rozpoczynają je testy użyteczności. Przeprowadzając audyt wykorzystuje się składającą się z 10 zasad heurystykę Nielsena oraz listę kontrolną. Niezależny audytor poddaje badaniu każdy element aplikacji bądź strony www.

Jeśli zainteresował Cię ten temat, zachęcamy do lektury naszego poprzedniego artykułu.