Jaki sposób zakiszania paszy objętościowej jest najlepszy?

Przemysł

W naszym klimacie tylko przez około pół roku można karmić zwierzęta świeżą paszą, przez co wielu hodowców zastanawia się, jaki sposób na zakiszanie pasz objętościowych będzie najlepszy. Omawiamy dostępne rozwiązania.

Co to jest pasza objętościowa?

Aby odpowiedzieć na pytanie, co to jest pasza objętościowa, trzeba najpierw wrócić do podstawowego rozróżnienia. Do żywienia zwierząt można wykorzystać dwa rodzaje paszy: objętościową i treściwą. Aby pasza mogła zostać uznana za objętościową, poziom kaloryczności na 1 kg masy musi wynosić 4,1 MJ energii i zawierać przynajmniej 18% włókna surowego. Podstawowy podział paszy objętościowej obejmuje:

  • paszę suchą,
  • paszę soczystą.

W każdej z grup znajdują się inne produkty, a część z nich można poddać procesowi zakiszania.
Pasza objętościowa sucha to:

  • siano – wysuszone zielonki są szczególnie potrzebne zimą, aby zachować prawidłowe trawienie u bydła;
  • słoma – pozostałości po koszeniu zbóż, ma stosunkowo niską wartość energetyczną, ale jest niezbędne do utrzymania prawidłowego procesu trawienia.

Pasza objętościowa soczysta:

  • zielonki – niezwykle istotne w żywieniu przeżuwaczy, pozyskuje się je z koszenia pastwisk i upraw polowych;
  • kiszonki – podstawowa metoda konserwacji paszy, przetworzone w ten sposób surowce roślinne są smaczne i zachowują swoje wartości odżywcze;
  • okopowe – wszelkiego rodzaju rośliny okopowe, które zawierają duże ilości łatwych do strawienia węglowodanów;
  • produkty uboczne otrzymane w procesie produkcyjnym – pulpa ziemniaczana, melasa.

Zakiszanie pasz – co można kisić?

Zakiszanie pasz jest trudną sztuką. Trzeba też wiedzieć, co można kisić i jakie są sposoby na magazynowanie pasz poddanych procesowi fermentacji. Nie wszystkie rośliny kisi się równie łatwo. Zakiszanie paszy objętościowej wiąże się także zachowaniem prawidłowych warunków – od momentu zbioru, poprzez proces kiszenia, aż do sposobu przechowywania. Cały proces bywa na tyle skomplikowany, że wiele osób woli zainwestować w usługi rolnicze, które przynajmniej częściowo odciążają rolników.
Podział roślin ze względu na łatwość kiszenia:

  • najłatwiej zakisić paszę o dużej ilości cukrów: kukurydza, słonecznik, liście buraków, owies, sorgo, wilgotne ziarno zbóż i trawę sudańską;
  • nieco trudniej jest kisić soję, koniczynę zmieszaną z trawami, łubin i seradelę – te rośliny wymagają zastosowania dodatkowych konserwantów,
  • o zakiszanie pasz najtrudniej w przypadku roślin, w których cukier został zamieniony na kwas mlekowy: lucerna, groch, koniczyna, żyto, wyka.

Jak zakiszać paszę objętościową? Wady i zalety każdego rozwiązania

Zakiszanie pasz można przeprowadzić na kilka sposobów, a każdy z nich ma swoje wady i zalety. Kiszenie jest także nierozerwalnie związane z magazynowaniem pasz – zbiorniki do przechowywania kiszonek są bardzo różne. Do najpopularniejszych metod zakiszania pasz można zaliczyć:

  • pryzmy naziemne kiszonek – najbardziej ekonomiczny sposób przechowywania kiszonek, który nie wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu, trzeba jednak zainwestować w folie silosowe. Największą wadą kiszenia paszy objętościowej za pomocą tej metody są bardzo duże straty związane z pobieraniem kiszonki;
  • rękawy foliowe do zakiszania pasz – jedna z najłatwiejszych, a zarazem praktycznie bezstratnych metod. Kiszonkarski rękaw foliowy wymaga zakupu lub wynajęcia prasy silosującej, jednak nakłady pracy są naprawdę niewielkie;
  • zakiszanie w belach – najmniejsze straty spośród wszystkich sposobów zakiszania, jednak to bardzo kosztowna metoda. Do pracy trzeba zużyć duże ilości folii oraz zakupić droższe maszyny.

Rękaw foliowy do kiszenia pasz – najlepszy sposób na kiszonki

Z powyższego zestawienia można łatwo wywnioskować, że rękawy foliowe do kiszenia pasz są najlepszym rozwiązaniem. Nie tylko łatwo się ich używa, ale też nie wymagają zbyt dużych nakładów finansowych. Zakiszanie w rękaw foliowy nie generuje dużych strat, a nakład pracy ogranicza się do minimum. Ponadto, rękawy kiszonkarskie można wykorzystać do zakiszenia wielu rodzajów pasz, co daje dużą dozę swobody w wyborze roślin.

Czy rękaw foliowy może być jedynym zbiornikiem na paszę?

Rękawy BUDISSA BAG to gwarancja, że pasza objętościowa przetrwa przez kilkanaście miesięcy, a tym samym będzie dobrym źródłem pokarmu dla koni, krów mlecznych i innego bydła hodowlanego. Wysoka jakość, na którą składa się rozciągliwość folii, wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne i ochrona przed promieniowaniem UV to dobry wybór dla wszystkich, którzy chcą przechowywać produkty rolne.